
Отопление и БГВ (биомаса)
Енергоспестяване
Енергоефективните печки и котли на биомаса използват най-евтиното и най-екологичното гориво, предлагано на българския пазар
Биомасата е органична материя, която се получава пряко от растенията или непряко от обработката на промишлени, битови или земеделски продукти. При изгарянето на биомасата се отделя определено количество въглероден двуокис, което обикновено е равно на погълнатото от растенията при натрупването им на биомаса.
Следователно, горивни системи, изгарящи биомаса, могат да се смятат за екологично чисти и неутрални по отношение на отделянето на въглероден двуокис в околната среда.
Биомасата също се нарича ‘биоенергия’ или ‘биогориво’. Биогоривата се разделят на две главни групи:
- Дървесна биомаса
- Недървесната биомаса – включваща животински тор, индустриални и битови отпадъци от преработката на хранителни продукти и високоенергийни растения, напр. рапица, захарна тръстика, царевица.
Като биогориво в бита се използва основно дървесната биомаса под формата на дървени пелети, трици и дърва. Използват се два основни вида горивни устройства на биомасата:
- Печки, камини и горивни камери – Те могат да горят дърва или пелети, като само пелетите могат да се подават автоматично. Обикновено тези отоплителни уреди се произвеждат с мощност 6-12 kW и някои от тях могат да постигат до 80% КПД. Използват се основно за локално отопление и често допринасят за естетическия вид на самия дом. По–съвременните модели, които имат и по-голяма мощност, могат да се свържат към отоплителен котел и/или слънчев колектор, за да осигурят битова гореща вода и централно отопление чрез радиатори.
- Котли – Те са подходящи за горене на пелети, дърва или трици и обикновено са с по–голяма мощност – от 15 kW нагоре. На пазара се предлага широка гама от котли на биомаса, като най-популярни са котлите на дърва с ръчно подаване на горивото, които в някои жилища може да не са много подходящи. Системите с автоматично подаване на пелети и трици са по-скъпи. Много котли могат да горят и трици и пелети, като обикновено котлите на трици се нуждаят от по-голям бункер за гориво.
Системите за отопление с печки, горивни камери и котли на биомаса могат да бъдат проектирани с воден резервоар за акумулиране на енергия, в който да се съхранява вода с температура до 90°C. При тези системи подаването на топлина към жилището става независимо от горивния процес. Този подход е изключително удачен при котли на дърва, които работят на пълен товар за определен период от време и натрупват топлина в акумулатора, а същевременно необходимите количества топлина се подават непрекъснато към отоплителните радиатори от акумулатора. При взимане на решение за монтиране на горивно устройство на биомаса е необходимо да се има предвид следното:
- Гориво – много е важно да имате място за съхранение на горивото, подходящ достъп до горивната камера/котела за неговото зареждане и надежден местен доставчик на гориво.
- Димоход – трябва да е проектиран специално за горивни устройства на биомаса и да има достатъчна тяга
- Капитални разходи – зависи от вида и размера на избраната система. Печките и горивните камери обикновено са по-евтини от котлите. Цените на котлите варират в зависимост от избора на гориво; напр. типичен 20kW котел на пелети би струвал малко повече от котел на дърва с ръчно подаване.
- Експлоатационни разходи – В повечето случаи цената на горивото зависи от разстоянието до доставчика. По правило, биомасата се очаква да остане едно от най-евтините горива на българския пазар.
За да се обезпечи най-енергоефективна работа на една отоплителна система на биомаса, е необходимо да се помисли за инсталиране на подходяща автоматизирана система за управление. |
Подходящите технически средства за управление позволяват на отоплителните системи да реагират адекватно при промяна на температурата, да осигуряват оптимално количество топлина в различните стаи и да включват или изключват системата по задание. Една добре проектирана система за управление на отоплението в дома ще реализира значителни икономии на енергия и ще се изплати в рамките на четири до пет години.
Ползи за домакинствата и общините от използването на системи за отопление с биомаса:
- Производството на енергия от биомаса има едновременно икономически и екологични ползи за домакинствата и населените места, в които те живеят.
- Биомасата в момента е най-евтиното гориво на българския пазар.
- Най–изгодно е да се използват местни източници на гориво, което поевтинява цената на горивото и води до инвестиции и откриване на нови работни места в района.
- Използването на биомасата за отопление може да допринесе за оползотворяване на битовите и индустриалните отпадъци, които обикновено се изхвърлят на сметищата.
За да изберете най-подходящата отоплителна система на биомаса за вашия дом и необходимите към нея технически средства за управление, ние ви съветваме да се обърнете към правоспособен консултант по отопление, който ще ви помогне в определянето на най-доброто техническо решение за вашето жилище, като се отчитат неговите размери, конструктивни параметри, географско разположение и нормативните изисквания за отопление.